تبلیغات
رزرو - بازدید از شهر زیبا و تاریخی شیراز

امروز:

بازدید از شهر زیبا و تاریخی شیراز

شهر شیراز که به شهر بهارنارنج معروف شده است از باغ های بسیار زیبا و عمارت های تاریخی درون آنها تشکیل شده است. برخی برترین جاذبه های تاریخی ایران همچون پاسارگاد را درون خود جای داده است و به همین دلیل است که ما به شما پیشنهاد بازدید از شهر زیبا و تاریخی شیراز را می دهیم.

Image result for shiraz

 

اگر از سمت اصفهان وارد شیراز شوید، در مدخل ورودی شهر، طاقی بزرگ وجود دارد که باید ماشین ها از زیر آن عبور کنند. این بنای جالب به قاپو قرآن مشهور است و علت این نام، قرآنی است که در محفظه ی بالای به دستور عضدالوله دیلمی قرار داده شده تا مسافرین و میهمانان شیراز به سلامت گذر کنند.

شیراز در گذشته شش باب داشته که امروز تنها همین دروازه قرآن باقی مانده؛ این درب به دستور  عضدالوله دیلمی در مدخل تنگ الله اکبر ساخته شد. با گذشت زمان این درب رو به امحا تهاد تا اینکه در دوره کریم خان زند، آفرینش مجدد توبه كردن شده و قرآنی نفیس به خط سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری در اطاقک بالای دروازه قرار دادند.

این اثر باستانی مربوط به تاریخ مهم بار دیگر به موجب بی درایتی شهردار شیراز در سال ۱۳۱۵ شمسی براثر غلیان دینامیت تخریب شد. یکی از پولداران شیراز در سال  ۱۳۲۸شمسی دروازه قرآن رااز نو بنا کرد. 

قرآن دوره کریم خان مشهور به هفده من و قرآن دیگر در سال ۱۳۱۶ به موزه پارس شیراز منتقل شد.

نخستین مسافرت که از مزار سعدی نام برده، «ابن بطوطه» جهانگرد مراکشی است که در سال 748 هجری قمری؛ یعنی 57 سال پس از مرگ سعدی از آرامگاه وی معاینه بررسی كرده است.

بر پایه مدارک موجود، لحد سعدی در سده گذشته بارها تعمیر و آفرینش مجدد توبه كردن شده است. کریم‌خان زند در سال 1187 هجری قمری آن را از نو بنا كرد. وی بنایی آجری و دو طبقه بنا كرد که دو اتاق در دو سوی آن قرار داشت. مزار سعدی در اتاق شرقی در طبقه زیرین آن قرار داشت و دور آن نرده‌های چوبی و منبت‌کاری شده قرار گرفته بود. بعدها اتاق غربی مدفن «شوریده شیرازی» یکی از شاعران بنام سده سیزدهم هجری قمری در شیراز گردید.


بنای نخستین سعدی تا سال 1327 خورشیدی برپا بود تا اینکه به غرض انجمن آثار ملی فارس و تلاش علی سامی و علی اصغر حکمت، بنای در خور مقام شامخ سعدی ساخته شد. این بنا دارای گنبدی زیبا است که در جلوی آن ایوانی تالار مانند قرار دارد كه توسط هشت ستون سنگی نگه داشته می‌شود.

در بنای جدید، قبر سعدی در میان عمارتی هشت ضلعی با سقفی بلند و کاشی‌کاری شده قرار دارد. در داخل باغ و در محوطه‌ای پایین‌تر از سطح زمین، چشمه آب زلالی در جریان است. در میانه این مکان، حوضچه‌ای قرار دارد که آن را حوض ماهی می‌نامند. بر پایه یک سنت قدیمی، مردم شیراز برای برآورده شدن حاجات خود در حوض ماهی سکه می‌اندازند.

 Image result for shiraz

پاسارگاد یکی از شهرهای باقی مانده از دوران هخامنشی است. کوروش، پاسارگاد را به عنوان مرکز حكومت خود برگزیدو کاخ هایی در آن بنا نمود. مقبره کوروش بزرگ یکی از مهم ترین قسمت های پاسارگاد است که تقریبا سالم باقی مانده، به جز مقبره ، کاخ بار عام، مقبره کمبوجیه، تل تخت، کاخ بار اختصاصی، کاروانسرای مظفری، هم جزء آثار قدیمی موجود در پاسارگاد به شمار می آیند.

بر طبق گفته مورخان رومی این مکان به دستور کوروش بزرگ ساخته شده است. این را می توان از تشابه طراحی باغ ها و آرامگاه کوروش دریافت.
پاسارگاد در سال ۱۳۸۳ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

 


نوشته شده در : چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397  توسط : راهنمای سفر و جهانگردی.    نظرات() .

برچسب ها: شیراز ، دیدنی های شیراز ،